O Europie, polityce i gospodarce

Dodano: 06/09/2017 - numer 1819 - 06.09.2017

FORUM EKONOMICZNE \ Politycy i biznesmeni dyskutują w Krynicy

Sesją plenarną z udziałem prezydentów Polski, Macedonii i Gruzji zainaugurowano tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy. Uczestnicy trzydniowych obrad będą dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed europejską i światową gospodarką.
Warto należeć do Unii Europejskiej i warto się starać, by do niej wejść. My, Polacy, jesteśmy zwolennikami tego, żeby Unia była otwarta dla innych państw – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnej debaty „Niedokończona integracja a aspiracje krajów europejskich”. W trakcie dyskusji zastanawiano się, jaka będzie przyszłość europejskiej integracji oraz w jaki sposób pogodzić interesy państw członkowskich z aspiracjami innych krajów europejskich. Jak zaznaczył prezydent Duda, Unia boryka się z różnymi problemami: brexitem, kryzysem migracyjnym czy skutkami po kryzysie finansowym, ale to nie oznacza, że nie warto w niej być. – Dzięki obecności w Unii staliśmy się członkiem politycznej wspólnoty Zachodu, a nie tylko kulturowej. To była atrakcyjna perspektywa dla Polaków. Dlatego jestem przeciwny koncepcji Unii różnych prędkości. To prowadziłoby do zniszczenia idei integracji europejskiej – podkreślił Andrzej Duda. 
Prezydent Duda wskazał też na europejskie aspiracje innych krajów, które chciałyby dołączyć do wspólnoty. – Polska te aspiracje będzie wspierała – zapewnił prezydent Duda w obecności Ǵorge Iwanowa, prezydenta Republiki Macedonii, oraz Giorgi Margwelaszwilego, prezydenta Gruzji, którzy uczestniczyli w inauguracji forum. Zdaniem Dudy większa Unia będzie ważniejszym graczem na arenie międzynarodowej i dzięki temu jej gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna wobec Stanów Zjednoczonych czy Chin. Prezydent Andrzej Duda wskazał, że Polska jest obecnie w absolutnej czołówce w UE, jeżeli chodzi o dynamikę rozwoju gospodarki. Ale celem prezydenta i rządu jest przede wszystkim poprawa warunków życia Polaków, aby dorównali poziomem do standardów Europy Zachodniej.
Forum Ekonomiczne w Krynicy organizowane już po raz 27. przez Instytut Wschodni traktowane jest jako jedno z najważniejszych spotkań ludzi polityki, biznesu, nauki i mediów organizowanych w Polsce, na którym dyskutuje się o kluczowych problemach Europy i świata. Jednym z ważnych tematów zaplanowanych na tegoroczne forum, które odbywa się pod hasłem „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”, będą skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na pewno dużym zainteresowaniem będą się cieszyły dyskusje związane z poważnym problemem, z jakim boryka się obecnie Europa, a więc kryzysem migracyjnym. W agendzie znalazło się też wiele tematów dotyczących polskiej gospodarki, m.in. planu Morawieckiego, walki z szarą strefą podatkową, inwestycji zagranicznych, infrastruktury transportowej XXI w., elektromobilności, wspierania przedsiębiorczości i innowacyjności, rynku pracy czy cyberbezpieczeństwa firm.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze