Piłkarze dali radość Syrii

numer 1820 - 07.09.2017Sport

W Syrii od sześciu lat toczy się wojna. Nie ma mowy o normalnym życiu czy uprawianiu sportu. Tymczasem piłkarska reprezentacja tego kraju zupełnie irracjonalnie notuje najlepszy wynik w historii. Dzięki wyjazdowemu remisowi 2:2 z Iranem Syryjczycy zajęli trzecie miejsce w swojej grupie eliminacji i w barażach powalczą o wyjazd na mundial do Rosji.

Syria swoje mecze rozgrywa w Malezji. Wcześniej grała w Aleppo, na 75-tys. stadionie zaprojektowanym przez Polaka Stanisława Karpiela, ale wojsko zrobiło tam swoją bazę. Mimo toczącej się wojny z Państwem Islamskim tamtejsza liga nie zawiesiła rozgrywek – aktualnym mistrzem jest zespół Al Jaish Damaszek. Zdecydowana większość reprezentantów gra jednak za granicą.  

Od początku kwalifikacji do mundialu 2018 zespół trenowany przez selekcjonera Aymana Hakeema rozegrał 10 spotkań eliminacyjnych, pięć towarzyskich i jedno w turnieju Kirin Cup. Syria przegrała tylko trzy z nich – na wyjazdach z Uzbekistanem, Katarem i Koreą Południową, za każdym razem po 0:1. Piłkarze z Bliskiego Wschodu wygrali za to na wyjeździe z Chinami (1:0) i u siebie z Uzbekistanem (1:0) oraz Katarem (3:1). Remisowali towarzysko z Japonią, a w eliminacjach z Koreą Południową i Chinami oraz dwa razy z Iranem. Nawet w Malezji Syria nie miała swojego stałego domu, bo grała na różnych stadionach – w Kuala Lumpur, Serembanie i Malacce. 

Jeśli nasi czytelnicy nie orientują się w sile azjatyckich ekip, to służymy pomocą – Japonia, Iran, Korea Południowa i Arabia Saudyjska to drużyny, które regularnie grają na mistrzostwach świata i uważane są za najsilniejsze na kontynencie (awansowały już także na mundial w Rosji). Tuż za nimi zawsze plasuje się regularny wielki przegrany, czyli Uzbekistanzawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się