Nowe dowody dla pięciu milionów Polaków

numer 1821 - 08.09.2017Gospodarka

DOKUMENTY W tym roku o nowy, ważny przez 10 lat dowód osobisty powinno się zgłosić ponad 5 mln osób. Urzędy gmin mają obowiązek wydać dokument w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Wymiana starych papierowych dowodów osobistych na nowe, wykonane z poliwęglanu i podobne do kart bankomatowych, prowadzona była od 2001 r. Stare dowody straciły ważność z końcem 2007 r., dlatego w ostatnim roku ich ważności wydano najwięcej nowych dokumentów. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji dowody osobiste ponad 5 mln Polaków podlegają wymianie właśnie w 2017 r., bo upływa 10 lat od ich wydania. Dostawcą dowodów osobistych jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) w Warszawie.

Wniosków o nowe dokumenty znacznie przybędzie. Tylko Delegatura Biura Administracji i Spraw Obywatelskich m.st. Warszawy spodziewa się 320 tys. wniosków o wydanie dowodu osobistego, o ok. 100 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Wydziały Spraw Administracyjnych w Krakowie obsłużą w tym roku o blisko 30 tys. klientów więcej. Magistrat w Poznaniu spodziewa się w tej sprawie od 90 do 100 tys. interesantów, podczas gdy w ubiegłym roku było to 67 tys. osóbzawartość zablokowana

Autor: Adam Maciejewski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama