Zwiększy się liczba i skala inwestycji

ROZWÓJ \ Cała Polska jako specjalna strefa ekonomiczna to dobry pomysł

numer 1821 - 08.09.2017Gospodarka

Ekonomiści pozytywnie ocenili plany Ministerstwa Rozwoju rozszerzenia zachęt inwestycyjnych na obszar całej Polski, a nie tylko utrzymywania ich w specjalnych strefach ekonomicznych. Eksperci są zgodni, że wpłynie to na zwiększenie liczby i skali inwestycji. Jednak dostrzegają też zagrożenia.

Zwolnienie z CIT‑u w dowolnym miejscu w Polsce jest długo oczekiwanym wsparciem dla nowych inwestycji – uważają eksperci z firmy doradczej PwC. Dotychczas funkcjonujące ograniczenie tego instrumentu do terytorium stref było odpowiedzią na problemy lat 90. ubiegłego wieku i już od dawna nie spełniało pierwotnych celów. Wręcz znacząco utrudniało i wydłużało proces uzyskania zezwolenia strefowego. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że według planów preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech podstawowych kryteriów: lokalizacji i charakteru inwestycji oraz jakości tworzonych miejsc pracy. Inwestorzy planujący skorzystanie z zachęt podatkowych nie będą więc już ograniczeni do konkretnych stref, ale będą mogli działać w dowolnym miejscu w Polsce.

Piotr Kuczyński, główny analityk Xeliona, uznaje pomysł resortu za ciekawy, ale też ryzykowny. – Rzeczywiście może zaowocować zwiększoną aktywnością biznesu – uważa. Niemniej trzeba poczekać na szczegóły propozycji resortu. – Obawiam się, że duża możliwość dowolnego wyboru przydzielania tych ulg będzie pozostawiona tym, którzy będą kwalifikowali, czyli zapewne urzędnikomzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama