Ponad 80 firm walczyło o wyróżnienia na MSPO

numer 1823 - 11.09.2017Obrona narodowa

TARGI ZBROJENIOWE Defendery dla wyróżniających się w polskim przemyśle zbrojeniowymO tym, że polska zbrojeniówka ma duży potencjał, nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Podkreśla to nie tylko kierownictwo resortu obrony narodowej, ale również sami producenci uzbrojenia. Głośno o tym, że współpraca z naszym przemysłem obronnym może przynosić obopólną korzyść mówili w czasie kieleckich targów m.in. przedstawiciele MBDA czy Eurofightera. 

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach przeszedł do historii w miniony piątek. Tegoroczne targi obronne od 5 do 8 września odwiedziło ponad 25 tys. osób. Ponad 600 wystawców z 27 krajów dopełniło sukcesu imprezy. Ogromne wrażenie na zwiedzających wywarł przede wszystkim nowoczesny sprzęt. W 2016 r. wśród wyróżnionych Defenderami znalazły się m.in. PCO SA za termowizyjną kamerę przeznaczoną do KTO Rosomak-KLW-1R Asteria, PIT-RADWAR SA za stację radiolokacyjną BYSTRA czy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA z Gdyni nagrodzony za Podwodną Stabilizowaną Platformę Sensoryczną do działań OPM. Przyjrzyjmy się zatem niektórym spośród 10 konstrukcji, które zostały na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego wyróżnione prestiżową nagrodą Defendera. 

Technika w służbie wojska

Defender trafił do firm, których konstrukcje prezentowane na targach stanowią potencjał technologiczny dla wojska. Warto przyjrzeć się chociażby produktowi firmy Concept, który powstał we współpracy z Polskim Holdingiem Obronnym. Pojazd LPU4 Wirus – bo o nim mowa – w ramach programu Żmija niedługo trafi do jednostek rozpoznawczych polskiej armii. W latach 2017–2022 wojskowi otrzymają 118 pojazdów. Wirus dysponuje mocą 190 KM, co pozwala rozpędzać się do 140 km/h. Jego masa łącznie z uzbrojeniem przekracza 2,5 tony. Nagrodzony został również Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). Firmę zajmującą się m.in. automatyką doceniono za opracowanie lekkiego robota zwiadowczego Fenix. Fenix powstał, by umożliwić prowadzenie rozpoznania w bliskiej styczności operacji wojskowych w obszarze o utrudnionym dostępie dla ludzi. Idealnie nadaje się do prowadzenia obserwacji i nasłuchu. Wyposażony jest w mikrofon i kamerę. Robota wykonano z kompozytu węglowego. Wraz z ramieniem manipulatora maszyna waży 20 kg. Ten lekki robot zwiadowczy jest w stanie pracować bez przerwy ok. 6 godzin. Można przenosić go w plecakuzawartość zablokowana

Autor: Roman Stańczyk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się