​Dolar wyraźnie na minusie

numer 1823 - 11.09.2017GospodarkaWALUTY Bank Kanady podniósł niespodziewanie stopy procentowe, z kolei Europa zachowała je na dotychczasowym poziomie. Złoty umocnił się w relacji do dolara. Funt zyskał, a wynik waluty szwajcarskiej świadczy o politycznej niepewności.

Wydarzeniem tygodnia dla rynku walutowego były posiedzenia banków centralnych. W ubiegłym tygodniu decyzje w zakresie stóp podjęto w Australii, Polsce, Kanadzie i przede wszystkim w strefie euro. Tym razem doszło do sensacji. Bank w Ottawie podniósł o 25 pp stopy procentowe. Analitycy nie spodziewali się zmian, te jednak nastąpiły i reakcja rynku była bardzo silna. Dolar kanadyjski w środę mocno zyskał na wartości nie tylko w relacji do dolara USA. Czwartek także umocnił kanadyjską walutę, a piątkowe notowania tylko symbolicznie skorygowały ten ruch. Jednak jeszcze przed podaniem danych waluta kanadyjska osiągnęła kurs poniżej 1,21 dol. kanadyjskich za dolara USA, co było najlepszym wynikiem w ciągu 30 miesięcy. Waluta kanadyjska jest bardzo mocna i scenariusz kolejnych spadków pary USD/CAD wydaje się bardzo realny.

Europejski Bank Centralny po raz kolejny nie zawiódł analityków i stopy cały czas stoją w miejscu. 18 miesięcy od ostatniej zmiany to długo, choć rekordziści, jak nasza RPP, mogą poszczycić się wynikiem o rok lepszym. Komunikat z konferencji Mario Draghiego wskazywał na możliwe zmiany jesienią, a także sugerował, że kluczem do potencjalnych zmian będzie ocena inflacji i stanu rynku walutowego. Euro pomimo stabilnych stóp w relacji do dolara nie stało w miejscu i czwartkowe wahania przekroczyły wartość 150 pipsów, a na zakończenie notowań waluta znowu kosztowała ponad 120 centów. Piątek zakończony nieznacznym umocnieniem w trakcie notowań podniósł kurs do poziomu 1,20924zawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się