Francuzi trzeźwieją?

numer 1824 - 12.09.2017Publicystyka

Tygodnik „Valeur Actuelles” zamieścił opinię znanego francuskiego adwokata Gillesa-Williama Goldnadela, który podsumowując ostatnie wydarzenia we Francji, odwołał się też do przykładu Polski. Okazuje się, że ataki prezydenta Macrona na Polskę nie znajdują posłuchu nawet nad Sekwaną.

Goldnadel to francusko-izraelski adwokat, publicysta, działacz społeczny. Jego rodzina ze strony ojca miała związki z komunistami w Związku Sowieckim, ze strony matki – była powiązana z przedwojenną lewicą w Polsce. Urodzony we Francji Gilles-William został adwokatem, bronił w wielu głośnych procesach, m.in. w sprawie zakazu publikacji nad Sekwaną książki włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci „Wściekłość i duma”, którą lewackie organizacje oskarżały o propagowanie „islamofobii”. 

Goldnadel założył w 1993 r. stowarzyszenie „Adwokaci bez Granic”, w 1995 r. po fali pierwszych zamachów islamskich – organizację „Prawo do Bezpieczeństwa” (DALS). Jest bezgranicznym obrońcą we Francji interesów państwa Izrael, w 2010 r. zasiadł we władzach CRIF (Rada Reprezentacyjna Organizacji Żydowskich we Francji). Uchodzi za neokonserwatystę i człowieka budującego mosty pomiędzy francuskimi patriotami i prawicą syjonistyczną. Jego zdaniem zagrożenia falą nowego antysemityzmu we Francji nie są związane bynajmniej np. z Frontem Narodowym, ale przede wszystkim z młodymi muzułmanami z przedmieść. Ostro krytykuje zbliżenie francuskiej lewicy z islamistami i powstanie tzw. islamolewicy. W 2013 r. był mianowany na jednego z krajowych sekretarzy (ds. mediów) rządzącej wtedy centroprawicowej UMP. Prowadzi własny blog, współpracuje m.in. z portalem Atlantico i Radiem Monte Carlo.

Jego komentarz na temat ostatnich wydarzeń został przez „Valeur Actuelles” zamieszczony jako redakcyjny wstępniak pod tytułem „Macron, Polska, islamolewica… Kto jest głupi?”zawartość zablokowana

Autor: Bogdan Dobosz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się