​W stronę programu „Cela+”

numer 1824 - 12.09.2017Publicystyka

AFERA Prokuratorskie śledztwo trwało bardzo długo, od 2013 r. Jednak stało się. Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK-u, i Jan B., były prominentny poseł PSL-u, usłyszeli akt oskarżenia za ustawianie konkursów w delegaturze izby w Rzeszowie.Prokurator zarzucił Krzysztofowi Kwiatkowskiemu popełnienie przestępstw nadużycia władzy oraz podżeganie do popełnienia przestępstwa nadużycia władzy przez ówczesnego wiceprezesa NIK-u. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa w Katowicach, tego drugiego czynu oskarżony dopuścił się jeszcze przed objęciem funkcji prezesa NIK-u. 

Kwiatkowskiemu palił się grunt pod nogami już od 2013 r. Za czasów rządów PO-PSL śledczy odkryli, że szef NIK-u starał się, by posadę wiceszefa rzeszowskiej delegatury Izby otrzymał Paweł Adamski, dobry znajomy posła Jana B. To właśnie znany działacz ludowców miał według śledczych nakłaniać Kwiatkowskiego do korzystnego ustawienia konkursu. Adamski nie dość, że był znajomym Jana B., to jak informowały media, wpłacał pieniądze na kampanię PSL-u. Prokuratura sformułowała zarzuty w ubiegłym roku, próbowała nakłonić marszałka Sejmu do uchylenia immunitetu polityka – bezskutecznie. Wreszcie po kolejnych próbach posłowie w październiku ub.r. zdecydowali o tym, że Kwiatkowski będzie miał postawione zarzuty. 

Kwestia rozstrzygnięcia konkursów w NIK-u została ponadto utrwalona na kelnerskich taśmach. W sławnej rozmowie Krzysztofa Kwiatkowskiego z Elżbietą Bieńkowską były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL przyznał: „Ja nie wiem, jak NIK ma dalej 60-proc. zaufanie opinii publicznej. Dobrze, że nikt się temu w szczegółach nie przygląda”. Elżbieta Bieńkowska odpowiedziała swoim kultowym, ale jakże prawdziwym tekstem: „Ale jaja!”zawartość zablokowana

Autor: Grzegorz Wszołek


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się