Firmy planują zwiększanie zatrudnienia

numer 1824 - 12.09.2017Gospodarka

RYNEK PRACY Prawie 40 proc. polskich firm planuje w najbliższym kwartale rekrutację pracowników, ale znalezienie odpowiednich kandydatów nie jest łatwe – wynika z analizy największej polskiej firmy rekrutacyjnej Work Service.  

Polska gospodarka rozwija się w tempie prawie 4 proc. rocznie, rośnie produkcja przemysłowa, dobrą koniunkturę widać także w budownictwie. To bardzo dobrze, ale do realizacji nowych inwestycji i kontraktów potrzeba coraz więcej rąk do pracy, a tych brakuje. Od 2013 r. systematycznie maleje liczba dostępnych kandydatów na polskim rynku pracy. To nie tylko efekt spadającego bezrobocia, ale też kurczącej się populacji osób w wieku produkcyjnym i skutek emigracji. 

Deficyt pracowników coraz wyraźniej daje się we znaki firmom. Z najnowszego raportu „Barometr Rynku Pracy” przygotowywanego przez Work Service wynika, że już 50,8 proc. z nich deklaruje, iż miało w ostatnim czasie kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. To o 15 pkt proc. więcej niż w roku ubiegłym. Jednocześnie Polacy stali się wyjątkowo spokojni o pracę. Tylko 11,6 proc. z nich obawia się jej utraty. 

Trudna dla pracodawców sytuacja na rynku pracy zaczyna się przekładać na funkcjonowanie przedsiębiorstw. – Niedobory pracowników zaczynają uderzać wprost w działalność firm i możemy się spodziewać, że ten problem będzie coraz bardziej widoczny w całej gospodarce. Jak pokazują nasze dane, już teraz 32,6 proc. firm musi zaniechać zawierania nowych kontraktów ze względu na braki kadrowezawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się