PO pozwoliła na kradzież 160 mld zł

numer 1824 - 12.09.2017Gospodarka

PODATKI List otwarty prezesa ZPP do byłych ministrów finansów Rostowskiego i Szczurka„Z publikowanych obecnie danych wynika, że w czasie waszych rządów grupy przestępcze buchnęły Polakom co najmniej 160 miliardów z VAT” – napisał Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, do Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka. Autor listu oczekuje od byłych ministrów finansów wyjaśnień w tej sprawie.

Prezes ZPP na wstępie swojego listu wyjaśnia, że napisał go w związku z danymi publikowanymi ostatnio przez Ministerstwo Finansów, z których wynika, że w tym roku uda się Mateuszowi Morawieckiemu ograniczyć wyłudzenia podatku VAT na „okrągłą sumę 20 miliardów złotych”. Jednocześnie – zwraca uwagę Kaźmierczak – dane ministerstwa wskazują, że w czasie rządów koalicji PO-PSL „grupy przestępcze buchnęły Polakom co najmniej 160 miliardów z VAT”.

„Większość tych wyłudzeń miała miejsce w sektorze paliwowym, jak się okazuje. Cłami i akcyzą u Was zajmował się bohater moich niezliczonych wystąpień, wiceminister Jacek Kapica. W zasadzie trudno mi znaleźć miesiąc, w którym w czasie Waszych rządów nie musiałem się zajmować tym ancymonem” – pisze szef ZPP do byłych ministrów finansów Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

Kaźmierczak przypomina, że przedsiębiorców, którzy kołatali w tej sprawie do resortu finansów, lekceważono, a pisma i raporty opisujące szkodliwą działalność Kapicy pozostały bez odpowiedzi. „Jak to jest możliwe, że skargi do Was na Kapicę kierowane były do niego? Jak to możliwe, że zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa prokuratury umarzały lub nie wszczynały postępowań?” – pyta w liście prezes ZPP. Pisze dalej, że zamiast wyjaśnienia sprawy Kapicy robiono z niego bohatera „walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami”.

„Walczył, owszem – próbował wykończyć polską branżę instalatorów szaf przesuwnych, podstępnie zmieniając interpretację podatkową, bez zmiany prawa i naliczając podatki pięć lat wstecz, czy też wykończył cały polski sektor skażania alkoholu na cele przemysłowe – a w tym właśnie czasie z Ukrainy wjechały setki pociągów ze skażonym alkoholem, zwolnione z VAT. Do jego osiągnięć należy też stworzenie największej w Europie, gigantycznej szarej strefy tytoniowej, przez bezrozumne podnoszenie akcyzy na tytoń” – pisze Kaźmierczak.

Na końcu listu szef ZPP zaznacza, że o nic nie oskarża ministrów Rostowskiego i Szczurka. – Ale myślę, że jesteście nam winni wyjaśnienie, dlaczego byliście głusi na nasze apele i nic z tym nie robiliście?

Autor: Jan Kamieniecki