fot. Wikipedia

Clinton nie uznała swojej porażki

numer 1824 - 12.09.2017Świat

Prawie rok po przegranej w wyborach prezydenckich była kandydatka Partii Demokratycznej Hillary Clinton pojawiła się w mediach. Polityk wystąpiła w telewizji CBS, gdzie wyznała m.in., dlaczego po ogłoszeniu wyników w noc wyborczą zwlekała z tradycyjnym „przemówieniem przegranego”. Okazało się, że była tak pewna swojej wygranej, iż zwyczajnie go nie przygotowała.

W amerykańskiej tradycji politycznej kandydat, który zajął w wyborach drugie miejsce, wygłasza oficjalne przemówienie, w którym gratuluje zwycięzcy oraz dziękuje swoim zwolennikom i współpracownikom. W noc wyborczą, gdy przegrana Clinton stała się już oczywista, kandydatka nie chciała wygłosić tego przemówienia, nawet mimo że namawiał ją do tego w telefonicznej rozmowie prezydent Barack Obama. Dopiero po wielu godzinach, gdy policzono głosy w stanie Pensylwania, a agencja Associated Press nazwała Trumpa prezydentem, Clinton zadzwoniła do niego z gratulacjami, a oficjalne przemówienie wygłosiła dopiero nad ranem.

Tuż po wyborach spekulowano, że odwlekanie przemówienia było spowodowane tym, iż Clinton nie mogła zaakceptować wyniku wyborów. Mówiło się nawet, że drugi telefon od Obamy, w którym próbował ją pocieszać, spowodował załamanie nerwowe. Clinton nie komentowała publicznie swojego zachowania, dając pożywkę do dalszych spekulacji.

Dopiero dziewięć miesięcy po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta, w ostatnią niedzielę, na antenie telewizji CBS była kandydatka Demokratów ujawniła, że nie wygłosiła przemówienia w noc wyborczą, ponieważ go nie przygotowała. Była tak przekonana, że wygra wybory, że nie brała pod uwagę innej opcji. Sondaże faktycznie dawały jej niemal pewne zwycięstwo, a jeszcze dzień przed wyborami lewicowe media głosiły, że Trump nie ma szans na zdobycie Białego Domuzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się