Fot.Tomasz Hamrat/GazetaPolska

​Współpraca z Niemcami tylko na uczciwych zasadach

numer 1824 - 12.09.2017PolskaWYWIAD Zależy nam na dobrej współpracy, ale na uczciwych zasadach. Niemcy dogadywały się ze wszystkimi: ze Stanami Zjednoczonymi, z Izraelem, z krajami europejskimi, a nawet azjatyckimi i afrykańskimi, tylko z Polską nie potrafiły się dogadać – mówi ARKADIUSZ MULARCZYK, poseł PiS-u, w rozmowie LIDIĄ LEMANIAK. 

W niemieckich mediach pojawiają się głosy, że jeśli Polska będzie domagała się reparacji od Niemiec, Niemcy mogą zażądać od nas oddania ziem zachodnich. Czy Niemcy mają do tego prawo?

To absurdalna teza. Podział Europy po II wojnie światowej został dokonany w wyniku traktatu poczdamskiego. Polsce zabrano województwa wschodnie, tzw. Kresy, 170 tys. km kw., a Niemcom odebrano część wschodu, 100 tys. km kw. To były decyzje wielkich mocarstw, my w tej sprawie nie mieliśmy prawa głosu. Nie jest to w ogóle związane z kwestią reparacji wojennych. Odszkodowania za wojnę wynikają z konwencji haskich, które w 1907 r. podpisały Niemcy, oraz z konferencji poczdamskiej, na której na Niemcy nałożono obowiązek wyrównania wszelkich szkód narodom zjednoczonym, w tym także Polsce. To wynika również z praktyki międzynarodowej, bo Niemcy od lat takie odszkodowania płacą nie tylko krajom europejskim, ale i afrykańskim oraz azjatyckim.

Te same media uważają, że Prusy zostały zajęte niezgodnie z prawem międzynarodowym i Niemcy mogą się domagać od nas zwrotu również tych ziem. Czy istnieje do tego jakaś podstawa prawna?

Trzeba jeszcze raz podkreślić, że były to decyzje wielkich mocarstw w Poczdamie. Ponadto w 1990 r. zawarto traktat 2+4 o zjednoczeniu Niemiec, gdzie potwierdzono sprawę granic. Traktat ten jednoznacznie te sprawy zamykał, ale w tym traktacie nie było mowy o reparacjach wojennych. To temat niezałatwiony w relacjach polsko-niemieckichzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się