fot. Wikipedia

Igrzyska pełne medali

numer 1825 - 13.09.2017Wywiad

WYWIAD Z WOJCIECHEM FORTUNĄ, mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich z 1972 r., rozmawia KRZYSZTOF OLIWASpodziewam się, że rok 2018 będzie bardzo bogaty w medale olimpijskie. Nasza grupa jest tak mocna, że powinna sięgnąć po złoto w drużynie, a indywidualnie nasi zawodnicy mogą zdobyć sześć medali, czyli zgarnąć wszystkie olimpijskie krążki w skokach narciarskich – przekonuje w rozmowie z „Codzienną” Wojciech Fortuna. 

Za nieco ponad dwa miesiące początek Pucharu Świata. Jaki to będzie sezon dla naszych skoczków?

Na pewno najważniejszy w czteroleciu, bo w lutym odbędą się igrzyska olimpijskie w Pyeongchang. Nasi skoczkowie to aktualni mistrzowie świata. Latem też są w świetnej formie, bo przecież Dawid Kubacki prowadził w Letnim Grand Prix. Ostatnio wprawdzie Polacy odpuścili starty, ale nie ma to znaczenia. Stefan Horngacher przyjął inną strategię budowania formy do sezonu zimowego. Zawodnicy bardzo ciężko trenują. Spodziewam się, że rok 2018 będzie bogaty w medale olimpijskie. Nasza grupa jest tak mocna, że powinna zdobyć złoto w drużynie, a indywidualnie nasi skoczkowie mogą zdobyć sześć medali. 

Czyli całe polskie podium?

Nie zdziwię się, jak powtórzy się sytuacja z Sapporo, gdy trzy pierwsze miejsca zajęli Japończycy (w 1972 r. wszystkie medale na skoczni K-86 przypadły zawodnikom gospodarzy – przyp. red.). Mam prawo tak kalkulować. Ale żeby nie zapeszać, stawiam na cztery medale dla Polski. Przede wszystkim jednak życzę chłopakom złota w drużynie, bo za kilka lat to im się przyda. Emerytura sportowa naprawdę bardzo ułatwia życie po zakończeniu zawodowej kariery.    

Kamil Stoch skończy w maju 31 lat. Dla niego to będą ostatnie igrzyska, podczas których będzie walczył o medale?

Kamil jest tak doświadczonym skoczkiem, że jak odda 60 skoków na śniegu, to złapie swoją najlepszą formę. Obserwując go od lat, widać, że najlepiej prezentuje się w lutym, a właśnie wtedy odbędą się igrzyskazawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się