Węgiel nie pójdzie w odstawkę

numer 1825 - 13.09.2017GospodarkaPRZEMYSŁ Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że rząd chce, by budowa elektrowni Ostrołęka była ostatnią inwestycją węglową w polskie moce wytwórcze. Nie oznacza to jednak, że Polska rezygnuje z węgla jako źródła energii. Przeciwnie, górnictwo ma się coraz lepiej, a węgiel pozostaje gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Dzisiaj, jeśli chodzi o górnictwo, jesteśmy „po dobrej stronie mocy” – twierdzi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Podkreśla, że górnictwo znów zaczyna być ważnym elementem polskiej gospodarki. – Odrobiliśmy ogromne straty, a wyniki sektora za pierwsze półrocze 2017 r. napawają optymizmem – mówi. To ogromny sukces, bo jeszcze w 2015 r. strata w sektorze węglowym sięgała blisko 4,7 mld zł. – Na koniec 2017 r. wyniki sektora prawdopodobnie będą lepsze, niż planowaliśmy – zapowiada wiceminister.

Proces restrukturyzacji górnictwa przebiega sprawnie. – Opiera się on na czterech filarach: na dbaniu o pracowników, zwiększonym nacisku na jakość, a nie na ilość, integracji zakładów górniczych w myśl zasady, że liczy się złoże, a nie zakład, oraz na współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi – wylicza wiceminister. Tak reformowane górnictwo ma być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wiceminister Tobiszowski podkreśla, że węgiel kamienny i brunatny mają stabilne miejsce w założeniach miksu energetycznego Polski.

Jednak rząd stawia też na inne źródła energiizawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się