Największa mobilizacja Szwedów od 20 lat

numer 1825 - 13.09.2017Świat

SZTOKHOLM Ruszyły strategiczne manewry „Aurora-17”W obawie przed rosnącym zagrożeniem militarnym ze strony Rosji szwedzkie siły zbrojne rozpoczęły manewry razem z kilkoma krajami NATO pod kryptonimem Aurora-17. Bierze w nich udział ponad 20 tys. żołnierzy oraz kilkadziesiąt okrętów i myśliwców strategicznych. To największe od 20 lat ćwiczenia wojskowe zorganizowane przez Szwecję.

Przedstawiciele szwedzkiej armii nie ukrywają, że zarówno termin (11–27 września), jak i scenariusz ćwiczeń „Aurora-17” jest odpowiedzią na rozpoczynające się jutro na białoruskich poligonach gigantyczne manewry „Zapad-17”, w których weźmie udział nawet 150 tys. żołnierzy z Rosji i Białorusi. – Manewry te niosą ze sobą ryzyko pojawienia się wielu incydentów na Morzu Bałtyckim. W najbliższych tygodniach region Bałtyku będzie miejscem niezwykle szerokiej aktywności wojskowej – przyznał ekspert ds. zbrojeniowych ppłk Jörgen Elfving na antenie szwedzkiego Sveriges Radio.

W kontekście ewentualnej rosyjskiej agresji na Szwecję bardzo często wymienia się Gotlandię jako miejsce, gdzie doszłoby do głównego uderzeniazawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się