​Konsumpcja i inwestycje stale rosną

numer 1826 - 14.09.2017GospodarkaHANDEL Tempo wzrostu zarówno eksportu, jak i importu – licząc rok do roku – przyspieszyło w lipcu, ale bardziej dynamicznie wzrasta import – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. – To dowód, że w Polsce rośnie konsumpcja, popyt na towary i rozpędzają się inwestycje – uważają eksperci.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku po lipcu br. eksport wzrósł o 7 proc., a import o 9,6 proc. – Z jednej strony w handlu zagranicznym mamy ożywienie, ale jednocześnie to ożywienie jest znacznie mocniejsze po stronie importu niż eksportu. Do niedawna w handlu zagranicznym mieliśmy nadwyżkę, ale ona się powoli zamienia w deficyt – komentuje Piotr Bielski, ekonomista z BZ WBK.

Jego zdaniem dzieje się tak za sprawą wyraźnego ożywienia popytu krajowego. – Dane GUS‑u mogą świadczyć o mocnym wzroście konsumpcji oraz prawdopodobnym ożywieniu w inwestycjach – twierdzi Bielski. Podobnie oceniają sytuację inni eksperci. Według nich najnowsze dane o handlu zagranicznym mogą oznaczać, że polskie firmy rozwijają swoją produkcję, zamawiają sprzęt, materiały i będą więcej wytwarzały. – Część produkcji może zostać przeznaczona na sprzedaż zagranicznązawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się