​Niemiecka gazeta przeciwko Nord Stream 2

numer 1826 - 14.09.2017Gospodarka

Bezpieczeństwo Władze Niemiec powinny się zgodzić, by negocjacje z Rosją o warunkach budowy gazociągu Nord Stream 2 przejęła Komisja Europejska – napisał niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Niemiecki rząd reaguje beztrosko na zastrzeżenia wobec projektu – komentuje gazeta. Także niemiecki europoseł zaapelował o zatrzymanie budowy.

Autor komentarza, brukselski korespondent gazety Daniel Broessler, przypomina, że budowa magistrali niepokoi kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Tymczasem niemiecka polityka reaguje beztrosko na zastrzeżenia wobec tego projektu.

Zdaniem autora należy poważnie potraktować ostrzeżenie Komisji Europejskiej, że trasa przez Bałtyk sprawi, iż istniejące już gazociągi przez Ukrainę i Białoruś staną się niemal całkowicie zbyteczne.

– Zmieni to i tak już problematyczny układ sił w regionie na niekorzyść tych krajów. Rosja nie miała w przeszłości żadnych skrupułów, by dać odczuć Ukrainie i Białorusi ich zależność od rosyjskich dostaw. Jeżeli kraje te przestaną być krajami tranzytowymi, ton Rosji wobec nich stanie się jeszcze bardziej szorstki – komentuje autor artykułu.

Broessler zaznacza, że Nord Stream zmieni także sytuację samej Uniizawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się