Izrael wsparł Kurdów

numer 1826 - 14.09.2017Świat

Parlament Iraku w głosowaniu sprzeciwił się przeprowadzeniu referendum ws. niepodległości autonomicznego irackiego Kurdystanu, które zostało wyznaczone na 25 września. Wczoraj jednak swoje poparcie dla niepodległego państwa Kurdów jako pierwszy oficjalnie wyraził rząd Izraela.

Przewodniczący jednoizbowej Rady Reprezentantów Iraku Salim al-Dżaburi powiedział, że celem przyjęcia we wtorek uchwały było „utrzymanie jedności terytorialnej i narodu irackiego”. Jak dodał, władze w Bagdadzie skorzystają ze „wszystkich środków” dla zapewnienia jedności Iraku. Dziś na uchwałę odpowiedź mają wystosować władze irackiego Kurdystanu.

Regionalny Rząd Kurdystanu (KRG), działający w okręgu autonomicznym na północy Iraku, w czerwcu br. zapowiedział przeprowadzenie 25 września plebiscytu ws. niepodległości. Ma ono się odbyć także w bogatej w złoża ropy irackiej prowincji Kirkuk, w której Kurdowie nie stanowią większości etnicznej.

Władze w irackim Kurdystanie nie zmieniły zdania w sprawie referendum, nawet mimo apeli m.in. ze strony USA, sojusznika Kurdów. Stany Zjednoczone obawiają się, że decyzja może doprowadzić do wzmocnienia napięć w regionie, a nawet skutkować wybuchem wojnyzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się