​Unia pralnią brudnych pieniędzy dla Chin

numer 1826 - 14.09.2017ŚwiatMADRYT Kolejne państwo w Unii Europejskiej stawia zarzuty prania brudnych pieniędzy chińskiemu państwowemu bankowi. Tym razem Hiszpania oskarża o taki proceder giganta z Państwa Środka – ICBC.

Hiszpańska prokuratura postanowiła postawić przedstawicielstwu ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) zarzuty „ciągłego prania brudnych pieniędzy” na rzecz zorganizowanych grup przestępczych. W wyniku toczącego się od 2016 r. śledztwa zarzuty już wcześniej postawiono siedmiu wysoko postawionych pracownikom chińskiego banku w Hiszpanii. W poniedziałek prokuratura uznała, że przed sąd mają trafić też pracownicy ICBC z siedziby w Luksemburgu, którzy pomagali hiszpańskiej filii banku w uprawianiu procederu.

ICBC jest największym notowanym na giełdzie bankiem na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wielkości depozytów i zysku. Pod koniec 2010 r. w Madrycie utworzono oddział banku, którego zadaniem – według prokuratury – było celowe pozyskiwanie pieniędzy od nielegalnych organizacji i transferowanie ich do Chin. W latach 2011–2013 była to kwota ok. 270 mln dol.

We wtorek rzecznik chińskiego MSZ-etu Geng Shuang, komentując informacje o zarzutach dla ICBC, powiedział, że bank ten odegrał pozytywną rolę w finansowej współpracy między Chinami a Hiszpaniązawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się