Sowiecki cios w plecy

​PAMIĘĆ \ Obchody 78. rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę

17 września 1939 r. Józef Stalin, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji i wbrew prawu międzynarodowemu, rozkazał swojej armii zajęcie wschodnich terenów II Rzeczypospolitej. Sowieci wypełnili w ten sposób zobowiązania zawarte w pakcie Ribbentrop-Mołotow. Wczoraj obchodziliśmy 78. rocznicę tych wydarzeń. W całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające, główne – z udziałem najwyższych władz państwowych – zorganizowano w Warszawie.
Półtora miliona żołnierzy, blisko 6 tys. czołgów i ok. 1,8 tys. samolotów – takie siły Armii Czerwonej wkroczyły do Polski 78 lat temu. Oficjalnym powodem była pomoc ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi, której zagrażała trwająca już od ponad dwóch tygodni wojna Polski z Niemcami. Jednak prawdziwe podłoże wkroczenia armii sowieckiej na nasze tereny było zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanym 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie. – Według tej umowy linia Narwi, Wisły i Sanu miała być nową granicą między naszymi zachodnimi sąsiadami a ZSRS. To była zapłata dla Stalina za zachowanie neutralności wobec agresji niemieckiej na Polskę – powiedział nam historyk prof. Tomasz Panfil.
78 lat po tych tragicznych dla nas wydarzeniach Polacy udowadniają, że pamiętają o bohaterskich obrońcach ojczyzny z 1939 r. Główne uroczystości upamiętniające odbyły się w Warszawie. Chwilę przed godz. 10 prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Następnie o godz. 13 na placu apelowym Muzeum Katyńskiego rozpoczęła się msza św., w której wziął udział minister Antoni Macierewicz. Po nabożeństwie szef MON‑u spotkał się z Rodzinami Katyńskimi. – Ten nieprawdopodobny w dziejach akt rozbioru Europy, zniszczenia państw od Estonii aż po Morze Czarne [...] był nie tylko ciosem w plecy wszystkich, którzy odbudowywali po pierwszej wielkiej wojnie światowej ład społeczny i narodowy, […] ale był znakiem nadejścia nowego czasu. Czasu totalitaryzmu, czasu walki z Bogiem i człowiekiem – mówił minister Macierewicz podczas swojego przemówienia.
Warszawskie uroczystości zakończył Apel Pamięci przed pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Z kolei we Wrocławiu, w Poznaniu i Olsztynie zorganizowano marsze pamięci. Ciekawa inicjatywa czekała również na mieszkańców Białegostoku, gdzie na rowerach przejechać można było trasą historycznych wydarzeń związanych z początkiem okupacji sowieckiej w mieście. Na wyznaczonych przystankach czekały m.in. projekcje filmów, słuchowiska oraz rekonstrukcje zdarzeń historycznych.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze