Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Jedziemy do Budapesztu

Dodano: 14/03/2012 - Numer 157 - 14.03.2012
Tysiące Czytelników „Gazety Polskiej” wezmą udział w Święcie Narodowym Węgier z okazji rocznicy wybuchu powstania antyhabsburskiego. Powstanie to było wsparte przez polskich żołnierzy, w tym przez gen. Józefa Bema. Węgierską Wiosnę Ludów stłumiła dopiero wspólna interwencja austriacko-rosyjska. Węgrzy od ponad dwustu lat udzielali schronienia uciekinierom politycznym i gospodarczym z Polski. Mamy kawał wspólnej historii. To najlepsze okresy w dziejach naszych narodów. Polacy i Węgrzy tworzyli Unię, do której przyłączały się inne kraje – setki lat przed tym, zanim powstała dzisiejsza efemeryda „wspólnego” państwa europejskiego. Nasze bardzo odległe językowo narody są sobie jednocześnie bardzo bliskie pod względem historycznego doświadczenia i kultury wyrosłej na bazie chrześcijaństwa.
     

16%
pozostało do przeczytania: 84%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze