​Uchwała w smogu wątpliwości

numer 1833 - 22.09.2017

Zgodnie z założeniami uchwała antysmogowa na Mazowszu ma zacząć obowiązywać od 1 listopada tego roku. Zakończyły się konsultacje i by rzeczywiście nowe przepisy zaczęły obowiązywać, sejmik musi przegłosować uchwałę w najbliższych tygodniach. Najprawdopodobniej zaraz po przyjęciu uchwała trafi do sądu. Jej losy właśnie ważą się w... Krakowie.

Projekt uchwały antysmogowej powstałej na Mazowszu jest praktycznie kopią małopolskiej uchwały antysmogowej, która już obowiązuje. W lipcu na miesiąc projekt trafił do konsultacji i teraz czeka na głosowanie w sejmiku. Na jej uchwalenie czekają m.in. producenci i dostawcy kotłów grzewczych. Część z nich liczy na zyski, a część na obalenie jej zapisów w sądzie.

Mazowiecka uchwała wprowadza m.in. docelowo eksploatację wyłącznie kotłów automatycznych, i to tylko tam, gdzie jest brak możliwości przyłączenia (z przyczyn technicznych lub ekonomicznych) budynku do sieci ciepłowniczej albo gazowej. Narzuca konieczność wymiany kotłów pozaklasowych do końca 2022 r., a kotłów klasy 3 i 4 do końca 2027 r. Są to fragmenty, które właściwie na zasadzie kopiuj-wklej przeniesiono z dokumentu małopolskiego.

3 października w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie najprawdopodobniej zapadnie wyrok w sprawie małopolskiej uchwały. Zaskarżyły ją dwie firmy i dwie osoby prywatne. Wskazują, że nie jest jasne, czy prawo miejscowe (uchwała samorządu) może nakładać na obywateli nowe obowiązki, a takim jest wymiana kotłów na koszt obywatela (wprawdzie możliwe jest dofinansowanie, ale nie dla każdego; ponadto środki mogą się wyczerpać, a obowiązek pozostanie). Takie obowiązki ich zdaniem może narzucać jedynie ustawa. Kolejna sprawa to dualizm prawnyzawartość zablokowana

Autor: Jarosław Molga


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama