​Sprawiedliwość po latach

numer 1833 - 22.09.2017

Wczoraj, po ponad 11 latach od katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał prawomocny wyrok w tej sprawie. Śmierć poniosło wtedy 65 osób, a ponad 150 zostało poszkodowanych.

Na najwyższą karę dziewięciu lat więzienia został skazany Jacek J., autor projektu wykonawczego hali MTK. Ważną rolę w sprawie odegrały ustalenia biegłych. Jacek J. je kwestionował, bo jego zdaniem do katastrofy przyczyniły się przede wszystkim nie jego błędy, ale szkody górnicze, a także ogromny ciężar śniegu i lodu na dachu hali. W jego opinii hala była użytkowana niezgodnie z instrukcją, m.in. oszczędzano na ogrzewaniu, kiedy nie było wystaw. Dlatego nie działał system odwodnienia. Jacek J. przypominał też, że w czasie surowej zimy 2006 r. w naszej części Europy zawaliło się wiele hal. 

Sąd częściowo przychylił się do argumentów obrony i nieco złagodził wyrok z 17 czerwca  2016 r. Sądu Okręgowego w Katowicach, który skazał Jacka J. na 10 lat więzienia. Wyrok ten zaskarżyli zarówno prokuratorzy, którzy wnioskowali o zaostrzenie kar, jak i obrońcy. Meczawartość zablokowana

Autor: Andrzej Hola


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama