fot. Czerniecki.net

Inflant wspomnień czar

​ŁOTWA \ Rēzekne, miasteczko w zapomnianej przez świat enklawie

numer 1833 - 22.09.2017Podróże

Lubię szukać polskich śladów na dalekich kresach. Być może buduje to we mnie pewną tożsamość. Dodaje odwagi. Dumy z pokoleń moich pradziadów. Podnosi na duchu. Pewnie wszystkiego po trochu. I zwykle jest tak, że im dalej od ojczystej ziemi znajduję te ślady, tym wspomniane piętno staje się silniejsze.

Itak też jest dzisiaj. Dalekie kresy. Dalekie do tego stopnia, że oto trafiamy do łotewskiej miejscowości oddalonej od granicy rosyjskiej ledwie o 40 km. Miejscowości, gdzie przewagę w strukturze narodowościowej mieszkańców stanowią dziś Rosjanie. Jest ich tu 18 tys. To dokładnie połowa wszystkich mieszczan. Mieszczan Rēzekne, po naszemu Rzeżycy.

Leży w Łatgalii. Wschodnim regionie Łotwy. Jednocześnie regionie o jednej z piękniejszych nazw, jakie słyszałem. Łatgalia pochodzi od plemienia Łatgalów i stanowi dziś jedną z czterech krain historycznych składających się na współczesną Łotwę. Zapyta ktoś, dlaczego tak bliską naszemu polskiemu sercu. Już odpowiadam. Przez lata bowiem Łatgalia stanowiła ziemie polskich Inflant.

Jak wyglądają dziś „nasze” Inflanty? Łatgalia to bez wątpienia najmniej uprzemysłowiony obszar w kraju. Do tego najsłabiej zaludniony (na kilometr kwadratowy przypadają tutaj… dwie osoby; dla porównania średnia dla Łotwy to 35 os./km kw.). Nie trzeba też chyba dodawać, że to również najuboższy region tego bałtyckiego państewka. Najuboższy pod względem, rzecz jasna, dobrobytu materialnego. Gdyż pod względem bogactw natury Inflanty nie mają sobie równych na całej Łotwie.

To bowiem region bujnych lasów, schowanych pośród nich lśniących na granatowo jezior, malowniczych pastwisk, ulokowanych gdzieniegdzie ruin zamków. To również region świątyń – od katolickich przez prawosławne po luterańskie zbory. A także kraina zachwycających podniebienie tradycji kulinarnych czy wreszcie budzących podziw rzemieślniczych rękodziełzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama