​Miliony euro na proces ws. zestrzelenia MH17

numer 1833 - 22.09.2017Świat

HAGA Rząd Holandii przeznaczył 9 mln euro na wydatki związane z organizacją procesu osób odpowiedzialnych za zestrzelenie w 2014 r. nad Donbasem malezyjskiego boeinga 777.

Według holenderskiej gazety „Telegraaf” środki na proces zostały zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie ministerstwa sprawiedliwości. Holandia bierze na siebie wydatki związane z organizacją procesu i pracą prokuratury. Rząd holenderski zapłaci także za ochronę świadków.

Decyzję o tym, że podejrzani o zestrzelenie samolotu będą sądzeni w Holandii zgodnie z prawem obowiązującym w tym kraju, podjęli w lipcu br. przedstawiciele rządów w Kijowie, Kuala Lumpurze, Canberze i Hadze. Holandia została wybrana jako państwo, którego obywatele stanowili niemal dwie trzecie pasażerów lotu MH17. Oprócz tego, jak podkreślano, sąd w Hadze jest przystosowany do prowadzenia międzynarodowych procesów.

Z kolei jak informuje Interfax-Ukraina, rządy Ukrainy, Malezji, Australii, Belgii i Holandii porozumiały się ws. wspólnego finansowania śledztwa prowadzonego w sprawie winnych zestrzelenia samolotu. Uczestnikami porozumienia mogą stać się także inne kraje, których obywatele ponieśli śmierć w wyniku tej tragediizawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama