Prezydent Duda dumny z Polaków w USA

WALLINGTON \ Tłumy rodaków na spotkaniu z polskim prezydentem

numer 1833 - 22.09.2017Świat

W środę przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych prezydent RP Andrzej Duda odwiedził miasto Wallington w stanie New Jersey, zamieszkiwane w większości przez osoby polskiego pochodzenia. Prezydent Duda podziękował rodakom za wzorowe dbanie o interesy naszego kraju w USA.

Polskie sklepy, zakłady pracy, prasa, instytucje kulturowe, polska parafia pw. Najświętszego Serca

Pana Jezusa, w której posługę odbywają polscy księża i siostry zakonne oraz pomnik Kazimierza Pułaskiego, położony w samym centrum miasta – przebywając w 11-tysięcznym Wallington w stanie New Jersey, można odnieść wrażenie, że jest się w Polsce, a nie kilka tysięcy kilometrów dalej (ponad połowę mieszkańców stanowią osoby polskiego pochodzenia). Również historia miasta jest silnie związana z Polską. To właśnie robotnicy polskiego pochodzenia zdominowali miejscowe zakłady pracy na początku lat 20. ub. wieku. Z kolei w 1929 r. burmistrzem Wallington został mający polskie korzenie Leo Strzelecki. Do wybuchu II wojny światowej Polacy stanowili blisko 70 proc. populacji miasta. 

Nie dziwi więc fakt, że podczas zakończonej wczoraj kilkudniowej wizyty w USA prezydent RP Andrzej Duda zawitał do „polskiego” miasta, by spotkać się z rodakamizawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama