​Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

numer 1848 - 10.10.2017Luzem

Pewnie każdy z nas nieraz doświadczył tego, że zaraził się ziewaniem. Brytyjscy naukowcy postanowili zająć się tą kwestią w sposób systematyczny. Pod lupę wzięli ludzki mózg i to, co w nim się dzieje zarówno podczas ziewania, jak i ziewania innych osób. 

Badania nad tą kwestią przeprowadzili niedawno naukowcy z University of Nottingham. Szybko się okazało, że za ziewanie odpowiada część mózgu kontrolująca funkcje motoryczne. Pierwotna kora motoryczna odgrywa także rolę w takich schorzeniach jak zespół Tourette’a. Jest to wrodzone zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się występowaniem tików głosowych i ruchowych, opisane w 1885 r. przez francuskiego neurologa Georges’a Gillesa de la Tourette’a. 

Zdaniem naukowców zrozumienie zaraźliwości ziewania może przyczynić się także do zaradzenia i tej tendencji. Sama zaraźliwość ziewania jest powszechną formą echofenomenu – czyli automatycznego naśladownictwa czyichś słów bądź zachowań. Echofenomen pojawia się też w innych chorobach, takich jak epilepsja czy autyzmzawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się