Elektroniczne dokumenty coraz bardziej realne

numer 1848 - 10.10.2017Gospodarka

INFORMATYZACJA W sobotę rano minister cyfryzacji Anna Streżyńska poinformowała o zakończeniu budowy krajowego węzła e-tożsamości. Dzięki niemu zamiast kilkunastu loginów i różnych haseł każdy obywatel będzie mógł korzystać z jednego uniwersalnego i bezpiecznego zestawu.

Węzeł krajowy (WK) identyfikacji elektronicznej to rozwiązanie techniczno-organizacyjne, odgrywające główną rolę w federacyjnym modelu budowy systemu e-tożsamości w Polsce. Model ten zakłada wykorzystanie wielu metod identyfikacji elektronicznej wydawanych przez różne podmioty np. urzędy oraz banki. Dzięki włączeniu ich wszystkich w jeden węzeł usługa identyfikacji w czasie rzeczywistym dostarczana przez WK będzie równoznaczna z okazywaniem dowodu osobistego w życiu codziennym. 

Ma to zapewnić sprawną i bezpieczną łączność internetową, a tym samym uprościć i upowszechnić korzystanie z wszelkich usług elektronicznych, w tym e-administracji publicznej. Węzeł ma być zintegrowany m.in. z platformą ePUAP udostępniającą ok. 1300 usług w urzędach. Także firmy prywatne świadczące usługi w internecie będą mogły łączyć się z WK, aby uzyskać identyfikację elektroniczną klientazawartość zablokowana

Autor: Adam Maciejewski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się