fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Nie tylko karuzele, ale lunaparki

numer 1848 - 10.10.2017Gospodarka

WYŁUDZENIA VAT Zmiany pomagające walczyć z przestępczością idą w dobrym kierunku

W Polsce mieliśmy nie tylko VAT-owskie karuzele, ale całe lunaparki – uważa prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego. Jej zdaniem proceder ten zaczął się w Europie Zachodniej, a potem przyszedł do nas. – Nasz kraj nie był do tego zupełnie przygotowany – powiedziała profesor.

Karuzele VAT-owskie to nie jest polski wynalazek. Pierwsze karuzele pojawiły się w Europie Zachodniej, we Francji i Wielkiej Brytanii, a następnie zaczęły się przesuwać w naszą stronę. Czasem żartuję, że u nas zaczęły funkcjonować nawet lunaparki VAT-owskie – powiedziała w rozmowie z PAP-em prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych. 

– Tutaj ten proceder miał sprzyjające warunki do rozwoju, tutaj się skoncentrował, tutaj pojawiły się nowe możliwości – podkreśla profesor. – Nasz kraj nie był do tego przygotowany ani od strony obowiązujących przepisów, ani od strony procedur stosowanych przez pracowników służb skarbowych. Nie były do tego także przygotowane organa państwa powołane do zwalczania tego rodzaju przestępczości – dodaje Jadwiga Glumińska-Pawliczawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się