Moda na klękanie

numer 1848 - 10.10.2017Świat

INDIANA Amerykański futbol w epicentrum politycznego sporuWiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence opuścił demonstracyjnie mecz futbolu amerykańskiego w Indianie po tym, jak zawodnicy drużyny San Francisco 49ers uklękli podczas odgrywania hymnu państwowego. „Opuściłem mecz, ponieważ i prezydent, i ja nie mamy zamiaru dodawać powagi wydarzeniu, które zniesławia nasz hymn, naszą flagę i naszych żołnierzy” – poinformował po fakcie na Twitterze.

Decyzja Pence’a nie była dla niego łatwa. Wiceprezydent jest wielkim fanem futbolu, zwłaszcza drużyny Colts z jego rodzinnego Indianapolis, która grała w niedzielę. Przed meczem pisał na Twitterze, że jest bardzo podekscytowany zbliżającym się widowiskiem. Wrzucił również swoje zdjęcie w barwach klubowych. Po zdarzeniu prezydent USA Donald Trump ujawnił, że to on prosił go o bojkot w razie protestu graczy i że jest dumny z jego zachowania.

Zwyczaj klękania podczas hymnu – zamiast tradycyjnego stania na baczność z ręką na piersi – nie ma nic wspólnego z Trumpem i zaczął się jeszcze za byłego prezydenta Baracka Obamy. Miał być formą zwrócenia uwagi na fakt, że w USA czarnoskórzy są rzekomo prześladowani przez policję. Jednak liczba zawodników, a nawet trenerów i właścicieli klubów, którzy w ten sposób protestują, znacząco wzrosła po tym, jak Trump powiedział podczas spotkania z wyborcami, że gracze, którzy nie szanują hymnu, powinni być wyrzucani z klubów.

Jednak zaangażowanie w politykę nie wychodzi NFL-owi – amerykańskiej lidze futbolu – na dobre. Oglądalność meczów cały czas spada, coraz więcej osób bojkotuje mecze, na których gracze klękają. Część właścicieli drużyn, obawiając się spadku liczby fanów, postanowiła wręcz, że ich gracze nie będą w ogóle wychodzili na murawę na czas odgrywania hymnu, aby nie musieli się angażować po którejkolwiek stronie sporuzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się