​Kościół w Niemczech stracił setki świątyń

numer 1848 - 10.10.2017Świat

Religia Od 2000 r. Kościół katolicki w Niemczech opuścił ponad 500 świątyń, z których 140 zostało zburzonych. Jest to spowodowane spadającą liczbą wiernych, problemami ekonomicznymi diecezji oraz niewielką liczbą święceń kapłańskich – informuje serwis internetowy Katholisch.de.

Rezygnacja z użytkowania kościołów i kaplic przez katolickie diecezje niemieckie przebiega różnie w zależności od regionu. Podczas gdy w południowych biskupstwach, choćby w Moguncji (Nadrenia-Palatynat), od 2000 r. nie zamknięto żadnej świątyni, w diecezji Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) można mówić o 105 zamkniętych kościołach, z których 52 przeznaczono na cele niereligijne, a 31 rozebrano. W biskupstwie Münster (Nadrenia Północna-Westfalia) 55 świątyń zostało przeznaczonych na cele świeckie, a 24 zburzono.

Łącznie w kraju, gdzie liczba świątyń katolickich wynosi 24 tys., zamknięto ponad 500 z nich. – Niestety, proces zamykania domów bożych dopiero się rozpoczyna. Jeżeli nie zmienimy sposobu myślenia, w najbliższych latach dojdzie do znacznego wzrostu liczby burzonych kościołów – podkreśla ekspert od liturgii z Uniwersytetu Bonn Albert Gerhardszawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się