​Dystans wobec wydarzeń w Katalonii

numer 1849 - 11.10.2017PublicystykaKorespondencja znad Sekwany Niemal wszystkie francuskie partie zachowują dystans wobec niepodległościowych dążeń Katalonii. Prezydent Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem zachował w tej sprawie wstrzemięźliwość i nie poruszył nawet tematu brutalności akcji policyjnej. Podobnie premier Édouard Philippe, który stwierdził, że ma zaufanie do działań Madrytu.

Partie polityczne potępiały co prawda w różnym stopniu „przemoc” policji, ale apelowały zarazem o dialog i nie popierały separatystycznych działań Katalończyków. Najdalej poszedł skrajnie lewicowy Jean-Luc Mélenchon z France Insoumise (Francja Niepokorna), który zaproponował francuską mediację między Madrytem a Barceloną. On też najmocniej potępił użycie przemocy w czasie referendum, ale bredząc w lewackim stylu o powiązaniach monarchii z… frankizmem. Także komuniści krytykowali centroprawicowy rząd w Madrycie, ale i oni nie popierali niepodległości Katalonii. Znacznie bardziej wyważone były komunikaty Partii Socjalistycznej i rządzącej LREM (Republika Naprzód – La République en marche!). Partie te apelowały o szukanie politycznego wyjścia z impasu.

Republikanie, czyli francuska centroprawica, uznali referendum niepodległościowe za nielegalne i antydemokratyczne. Przypomnieli też, że sprawa dotyczy bezpośrednio i ich kraju, bowiem żądania terytorialne radykalnych ugrupowań katalońskich sięgają również po należący do Francji region Pirenejów Wschodnich. Republikanie uznali jednak, że Madryt „nadużył siły” i że był to „błąd polityczny”. Front Narodowy z kolei uważa, że „nie można się wtrącać w wewnętrzne sprawy zaprzyjaźnionego kraju”, ale jego komunikat stwierdzał, że „proeuropejski rząd Rajoya” nie użył środków zbyt adekwatnych do sytuacji.

Ciekawe są opinie samych Francuzów. Sondaż Odoxa podaje, że 52 proc. z nich uważa, iż wyniki referendum powinny być brane przez polityków pod uwagę, przeciwnego zdania zaś jest 47 proc. badanych. Użyte środki i przemoc potępiło 79 proc. Francuzów. I dalej – 69 proc. zapytanych uważa, że niepodległość Katalonii byłaby czymś negatywnym dla Hiszpanii, 59 proc., że nie byłaby dobra dla Unii Europejskiej, 54 proczawartość zablokowana

Autor: Bogdan Dobosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się