fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Morawiecki zarobił na deputaty

numer 1849 - 11.10.2017Gospodarka

GÓRNICTWO Sprzątanie po poprzednikachW Sejmie rozpoczynają się prace nad projektem ustawy ws. świadczenia rekompensującego emerytom i rencistom górniczym utracony deputat węglowy. Jak podkreślił na spotkaniu ze związkowcami w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski, to kolejny etap „sprzątania” górniczego podwórka po poprzedniej ekipie rządzącej oraz wprowadzania dobrych zmian w gospodarce. 

Wypłata rekompensat nie byłaby możliwa bez ukrócenia oszustw VAT-owskich i uszczelnienia systemu podatkowego przez resort finansów kierowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. – W budżecie znalazły się pieniądze na rozwiązanie tego palącego problemu, bo dzięki wysiłkom resortu finansów dochody z podatków są coraz większe – podkreśla wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. – Tylko górnictwo w pierwszym półroczu z samego VAT-u do budżetu państwa wpłaciło ponad miliard złotych – dodaje.

Projekt ustawy o rekompensatach w pierwszej kolejności trafi pod obrady komisji energii i skarbu państwa, gdzie będą rozpatrywane zgłoszone wcześniej poprawki. Procedowanie nad ustawą ma być jednak szybkie, tak żeby już na Barbórkę, 4 grudnia, pieniądze trafiły do osób uprawnionych. – Kwestia deputatów węglowych dla górniczych emerytów i rencistów wymaga szybkiego uregulowania – przyznaje Piotr Michniuk z biura prasowego resortu energii. – Sytuacja górnictwa do 2015 r., czyli do powołania Ministerstwa Energii, systematycznie się pogarszała. Kopalnie musiały szukać oszczędnościzawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się