​Umowa z Iranem zawisła na włosku

numer 1849 - 11.10.2017ŚwiatTEHERAN Kreml grozi USA negatywnymi konsekwencjami, jeżeli ich rząd wycofa się z Iran Deal – wynegocjowanej w 2015 r. umowy międzynarodowej, która obiecała Iranowi zniesienie części sankcji w zamian za ograniczenie programu nuklearnego.

Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy Kremla, powiedział na konferencji: „Oczywiste jest, że jeżeli jeden kraj opuści umowę międzynarodową, zwłaszcza tak ważny jak USA, będzie to miało negatywne konsekwencje”. Nie ujawnił jednak, o jakie konsekwencje może chodzić. – Możemy tylko spekulować nad naturą tych konsekwencji, co teraz właśnie robimy – dodał.

Słowa Pieskowa mają związek ze zbliżającą się datą weryfikacji umowy. Co 90 dni prezydent USA musi przekazywać Kongresowi swoją opinię o tym, jak Iran wywiązuje się z warunków umowy. Następna ocena przypada na 15 października – i w Waszyngtonie coraz głośniej mówi się o tym, że tym razem będzie negatywna.

Oczywiście negatywna opinia Trumpa – który od początku krytykował Iran Deal, nazywając ją najgorszą umową w historii USA – nie oznacza, że Stany Zjednoczone na pewno się z niej wycofajązawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się