Komendant obrony Sarajewa uniewinniony

numer 1849 - 11.10.2017ŚwiatBOŚNIA I HERCEGOWINA Były bośniacki dowódca z czasów wojny domowej z lat 1992–1995, komendant obrony Sarajewa Naser Orić został uniewinniony przez sąd w stolicy BiH-u, gdzie był sądzony za zbrodnie wojenne na Serbach.

Sędzia Šaban Maksumić poinformował w poniedziałek, że 50-letni Naser Orić, uważany przez Bośniaków za bohatera wojennego, a przez Serbów za zbrodniarza, i 48-letni 

Sabahudin Muhić, którzy byli oskarżeni o zabicie trzech niezdolnych do walki Serbów, zostali uniewinnieni od zarzutów. Decyzja ta wywołała poruszenie wśród członków rodzin serbskich ofiar, które na znak protestu opuściły salę rozpraw. – Nie mogę uwierzyć w to, że Orić został uniewinniony. Wszyscy normalni ludzie oczekiwali dzisiaj tego, że będzie on ukarany. Orić już 25 lat żyje na wolności, my zaś przyszliśmy do sądu szukać sprawiedliwości – powiedziała w rozmowie z serbskim dziennikiem „Blic” jedna z kobiet ze Związku Rodzin Ofiar Wojny w Srebrenicy i Bratunacu, która oskarża Oricia o to, że w 1992 r. zabił całą jej rodzinę. Innego zdania była obrończyni Oricia, która przekonywała, że werdyktu uniewinniającego oczekiwała od samego początku sprawy.

Proces obu oskarżonych rozpoczął się w styczniu ub.r. po tym, jak w czerwcu 2015 rzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się