​Bez gotówki taniej

numer 1850 - 12.10.2017GospodarkaFINANSE Wymiana gotówki na kartę czy płatności mobilne smartfonem są nie tylko wygodne i bezpieczne, ale także mniej kosztowne. Płacenie gotówką kosztuje Polskę 18,5 mld zł rocznie, czyli 1 proc. PKB – przekonują eksperci akcji „Warto bezgotówkowo”. 

Polacy powoli odzwyczajają się od gotówki. W ciągu ostatnich siedmiu lat odsetek Polaków, którzy preferują płatności kartą, wzrósł z 36 do 61 proc. Do prawie 65 proc. wzrósł także udział transakcji zbliżeniowych w ogólnej liczbie transakcji kartą. Aż 40 proc. z nas deklaruje, że już dziś – gdyby było to możliwe – chętnie funkcjonowaliby w pełni bezgotówkowo. Te dane pokazują, że rozwój gospodarki bezgotówkowej następuje w Polsce bardzo szybko. 

– Wkrótce jednak proste rezerwy wzrostu gospodarki bezgotówkowej mogą się wyczerpać. Aby nadal rosnąć, trzeba będzie dotrzeć do osób dotychczas wykluczonych z tych zmian. Dziś nadal 17 proc. Polaków wciąż nie ma konta w banku. Wśród posiadaczy kont bankowych aż 31 proc. nie korzysta z bankowości elektronicznej – wskazuje Włodzimierz Kiciński, przewodniczący Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatnościzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się