Warszawa i Londyn zacieśniają sojusze

numer 1851 - 13.10.2017Świat

WIELKA BRYTANIA Polsko-brytyjski szczyt ministrów obrony i spraw zagranicznychWczoraj w Londynie odbyło się bilateralne spotkanie ministrów obrony i spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii, poświęcone m.in. współpracy wojskowej obu krajów i omówieniu bieżącej polityki międzynarodowej. – Polska to dla nas kluczowy partner w kwestii europejskiego bezpieczeństwa – przyznał szef brytyjskiego MON-u Michael Fallon. 

Konsultacje w formule tzw. kwadrygi (czterej ministrowie debatują wspólnie podczas posiedzenia plenarnego, poprzedzonego bilateralnymi spotkaniami szefów poszczególnych resortów) to jeden z formatów kontaktów, który trwale wpisał się do tradycji sojuszniczych relacji Polski i Zjednoczonego Królestwa. Rozmowy odbywają się corocznie od 2010 r. i stanowią jeden z głównych elementów dyplomacji między Londynem a Warszawą.  

Podczas wczorajszego spotkania w stolicy Wielkiej Brytanii ministrowie spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i Boris Johnson rozmawiali na temat pogłębiania obszarów polsko-brytyjskiej współpracy na forach międzynarodowych po brexicie, który ma nastąpić najpóźniej wiosną 2019 r. – Polacy są największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii. Ich prawa to kluczowa kwestia w dwustronnych relacjach – zaznaczył Waszczykowskizawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się