Utrzymać kurs na zmianę Polski

Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska
PATRIOTYZM \ III Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w Spale

Uroczystą mszą św. zakończył się w niedzielę III Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”. To były trzy dni długich dyskusji o najważniejszych sprawach dla naszego kraju. – Kluby „Gazety Polskiej” mobilizują się, aby pracować na rzecz Polski i dalej utrzymywać kurs na odrzucanie postkomunizmu – mówi nam Ryszard Kapuściński, prezes klubów „Gazety Polskiej”. Gościem honorowym zjazdu był prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.
Na zjazd, który rozpoczął się w piątek, przyjechali ludzie z całej Polski, a także z zagranicy. Czasami dotarcie trwało wyjątkowo długo. Jeden z klubowiczów, z Monachium, miał problemy z samolotem, więc podróżował przez kilkanaście godzin pociągami i innymi środkami komunikacji. Na miejscu, w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, stawiło się ok. 400 osób, głównie przewodniczących klubów „GP” i ich najbliższych współpracowników. 
Pierwszy dzień zjazdu minął pod znakiem wizyty lidera PiS-u Jarosława Kaczyńskiego. Prezes partii rządzącej przez półtorej godziny przedstawiał aktualną sytuację w Polsce, ale również odpowiadał na pytania klubowiczów. Opowiadał też anegdoty z życia wzięte, które odnosiły się do palących problemów. Wspomniał o sprawie reparacji i walki o pamięć historyczną, a także o swoim spotkaniu z Jeanem-Claude’em Junckerem. 
– Mieliśmy spotkanie przy okazji konferencji „Azja Południowo-Wschodnia i Unia Europejska”. Było tam wiele różnego rodzaju rozmów. Poproszono mnie, żebym porozmawiał z panem Junckerem, który był wtedy premierem Luksemburga. I pan Juncker zaczął mi tłumaczyć, jak bardzo został skrzywdzony Luksemburg i jego rodzina, bardzo liczna, bo 12 synów było, przez III Rzeszę. Powiedział, że oni wybaczyli Niemcom i my, Polska, też powinniśmy. I pytam: „Na czym polegała wasza krzywda?”. Otóż z tych 12 synów trzech wzięto do Wehrmachtu – opowiadał Kaczyński, czym wywołał salwę śmiechu na sali. 
Podobna reakcja była, gdy lider Zjednoczonej Prawicy opowiadał o procesach sądowych. – Miałem sprawę z „Gazetą Wyborczą” o wielki artykuł o tym, że po utracie władzy Kaczyński czyści akta, który obrazowała moja karykatura. Szpetna okropnie, ale moja. Niewątpliwie. Następnie jednak na sali sądowej dowiedziałem się, że ten artykuł nie jest o mnie. Sędzia najspokojniej w świecie oświadczyła, że to nie ja, i zapytała świadka z „Gazety Wyborczej”, czy to jest moja karykatura, a on odpowiedział – do dziś to pamiętam – że to był „anonimowy agent ABW”. Proszę państwa, przegrałem ten proces – opowiadał Kaczyński. 
Prezes PiS-u odpowiadał również na pytania dotyczące współpracy klubów „Gazety Polskiej” z PiS-em oraz roli, jaką mogą odegrać kluby w zbliżających się wyborach. – Mamy teraz potężny front tych wyborów. To są tysiące miejsc radnych i wszędzie tam, gdzie działacze klubów „Gazety Polskiej” mają szansę na uzyskanie dobrego wyniku, na sukces, będziemy ich brali pod uwagę. Tylko to też jest sprawa, która jest obciążona lokalnymi środowiskowymi animozjami, i w związku z tym czasem trudno to pogodzić. Będziemy starali się to zmieniać, ale do tego są potrzebne działania obu stron. Są miejsca w Polsce, gdzie siedzibami klubów „GP” są siedziby naszych partii. To pozytywny przykład. Są też takie miejsca, gdzie są napięcia. I tam trzeba dążyć do porozumienia. […] Kluby jako ten bardzo liczący się ruch społeczny mogą odegrać pozytywną rolę w tych wyborach. Proszę również pamiętać o tym, że nawet najlepsze urządzenia i instrumenty prawne nie zastąpią Ruchu Kontroli Wyborów – mówił Kaczyński.
W sobotę gościem klubowiczów był Antoni Macierewicz, który w swoim przemówieniu opowiedział o stanie polskiego państwa i wyjątkowym momencie historycznym, w którym znalazła się Polska. 
Resztę zjazdu poświęcono sprawom organizacyjnym. Przyjęto apel o postawienie przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pom­nika rtm. Witolda Pileckiego. Przegłosowano również uchwałę zjazdu wzywającą elity rządzące do porozumienia w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. 
III Nadzwyczajny Zjazd Klubów „GP” okazał się sukcesem. To przede wszystkim efekt pracy wspaniałych organizatorów – przewodniczącej klubu w Piotrkowie Trybunalskim Beaty Dróżdż oraz Ewy i Anny Wójcik.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze

 • fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  Premier w obronie Polski

  Dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata „Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego”, w której udział wezmą m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz przewodnicząca...
  Autor: Adrian Siwek
  Dział: Temat Dnia
 • fot. mat. pras./d

  Idą lepsze czasy dla rolników

  Mówimy o 20-proc. wzroście nakładów na polskie rolnictwo rok do roku. W 2022 r. będzie to 60 mld zł. To z pewnością przełoży się na komfort życia rolników. Był Pan przez rok ministrem...
  Autor: Jacek Liziniewicz
  Dział: Polska
 • fot. YouTube/d

  Obserwatorzy OBWE zakładnikami separatystów

  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) poinformowała o zawieszeniu swojej misji w Donbasie. Powodem są protesty prorosyjskich separatystów i zablokowanie przez nich hotelu w ...
  Autor: Petar Petrović
  Dział: Świat
 • fot. Peter Kovalev/TASS/Forum

  Merkel powinna się wreszcie postawić

  Rosja zgłosiła gotowość uruchomienia dostaw gazu przez gazociąg Nord Stream 2, chociaż magistrala nie zyskała jeszcze europejskiej certyfikacji. Jednocześnie Gazprom coraz bardziej wycofuje się z...
  Autor: Paweł Woźniak
  Dział: Gospodarka
 • fot. Magda Hueckel/TW/d

  Żądni satysfakcji

  Spektakl „Wachlarz” to zabawa komediową konwencją, karuzela intryg i szaleńcza koordynacja pracy 14 aktorów równocześnie. To XVIII-wieczna opowieść o walce o kobiece względy i – a...
  Autor: Sylwia Krasnodębska
  Dział: Kultura
 • fot. Colorsport / imago sport / Forum

  Hitów nie zabraknie

  W najciekawiej zapowiadającym się wtorkowym meczu trzeciej kolejki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów Liverpool zagra w Madrycie z Atlético, z którym ma rachunki do...
  Autor: Krzysztof Oliwa
  Dział: Sport