fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

​Merkel chce obciąć fundusze dla Ankary

numer 1858 - 21.10.2017ŚwiatNIEMCY–TURCJA W trakcie zakończonego w piątek szczytu Unii Europejskiej w Brukseli kanclerz Angela Merkel przyznała, że popiera ograniczenie funduszy przedakcesyjnych dla Turcji z powodu „łamania zasad demokracji” przez władze w Ankarze.

Z punktu widzenia wartości demokratycznych wydarzenia w Turcji idą w złym kierunku. I nie chodzi tylko o to, że aresztuje się niemieckich obywateli. Cały system rządów prawa zmierza w złym kierunku. Rodzi to nasze obawy. Dlatego poprę zmniejszenie funduszy przedakcesyjnych dla Turcji – tłumaczyła Merkel podczas spotkania z dziennikarzami.

Turcja pod rządami wcześniejszego premiera, a obecnie prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana krytykowana jest za prześladowanie opozycji, mniejszości kurdyjskiej i centralizację władzy. Od dłuższego czasu trwa też konflikt między Erdoğanem a Merkel, w którym strona turecka wykorzystuje m.in. swoją mniejszość w Niemczech i umowę w sprawie zahamowania fali imigrantów z Bliskiego Wschoduzawartość zablokowana

Autor: ak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama