​Katalończycy odpowiedzą Madrytowi

numer 1861 - 25.10.2017ŚwiatHISZPANIA Separatystyczny rząd Katalonii nie zgodzi się na przejmowanie kontroli nad regionem przez hiszpańskie władze centralne. Jutro kataloński parlament ma wypracować oficjalną odpowiedź na działania prowadzone przez Madryt.

Decyzja hiszpańskiego rządu o odebraniu katalońskim władzom ich kompetencji i rozpisaniu w ciągu pół roku wyborów w regionie to następstwa nielegalnego referendum niepodległościowego, przeprowadzonego przez katalońskich separatystów 1 października br. 90 proc. głosujących opowiedziało się co prawda za niezależnością regionu, ale do urn udało się zaledwie 43 proc. uprawnionych do głosowania.

Kataloński premier Carles Puigdemont zapowiedział, że jeżeli władze w Madrycie będą chciały wprowadzić w życie ogłoszony plan, wówczas kataloński parlament przeprowadzi głosowanie dotyczące niepodległości regionu. – To nie jest tak, że to my odmawiamy (wykonania rozkazów Madrytu – przyp. red.). To nie jest decyzja personalna. To decyzja 7 mln osób – przekonuje w rozmowie z brytyjską rozgłośnią BBC szef katalońskiej dyplomacji Raül Romevazawartość zablokowana

Autor: ak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama