Pijanej sędzi grozi usunięcie z zawodu

Dodano: 25/10/2017 - numer 1861 - 25.10.2017

SKANDAL \ Sędzi Małgorzacie J., przewodniczącej wydziału gospodarczego Sądu Rejonowego w Szczecinie, za jazdę pod wpływem alkoholu i uszkodzenie dwóch samochodów, grożą wydalenie z zawodu i proces karny. To już trzeci sędzia ze Szczecina, który w ostatnim czasie ma problemy z prawem.
Wczoraj prezes sądu okręgowego sędzia Maciej Strączyński potwierdził, że doszło do popełnienia przestępstwa z udziałem sędzi. – Sąd otrzymał na ten temat jedynie notatkę z policji, w związku z czym będzie musiał się zwrócić o dokładniejsze informacje, które pozwolą nam na podjęcie odpowiednich kroków prawnych – wyjaśniał Strączyński. – W prokuraturze powiedziano, że nie przekażą nic z własnej inicjatywy, tylko musimy o to wystąpić. Dlatego jeszcze dzisiaj takie wystąpienie zostanie do prokuratury skierowane.
Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 13. Sędzia Małgorzata J., przewodnicząca XIII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum, została zatrzymana przez policję. Po badaniu alkomatem okazało się, że miała prawie promil alkoholu we krwi. Na podejrzane zachowanie sędzi Małgorzaty J. zwrócili uwagę inni kierowcy, ponieważ wcześniej potrąciła dwa samochody.
Strączyński zapowiedział, że zostaną podjęte czynności służbowe w stosunku do pijanej sędzi. – Wchodzi w grę zarządzenie natychmiastowej przerwy w czynnościach sędziowskich – mówił wczoraj prezes. – Można skierować sprawy na kolegium sędziów w celu odwołania ze stanowiska przewodniczącej wydziału, w którym to funkcję sędzia obecnie pełni – dodał.
Maciej Strączyński powiedział, że w wypadku łamania prawa przez sędziów orzecznictwo sądów dyscyplinarnych jest jednoznaczne. – Popełnienie umyślnego przestępstwa przez sędziego uważane jest za ciężki delikt i w praktyce orzeczniczej prawie w każdym wypadku kończy się złożeniem z urzędu – powiedział prezes SO w Szczecinie. – Tutaj mamy, o ile się to potwierdzi, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, a więc byłoby to przestępstwo z art. 178 Kodeksu karnego. Dla mnie jest oczywiste, że popełnienie umyślnego przestępstwa dyskwalifikuje sędziego.
To kolejny wypadek problemów szczecińskich sędziów z prawem. W ub.r. sędzia Paweł M. ukradł z supermarketu elementy wkrętarki. A w tym roku sędzia Wiesława B.-M. dokonała oszustwa w supermarkecie na kwotę 30 zł, przeklejając ceny w przewodnikach turystycznych.

     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze