fot. Czerniecki.net

Survival przez polską dżunglę

numer 1863 - 27.10.2017Podróże

LASY ŁOCHOWSKIE Amazonia po polsku 

Chcesz jechać do amazońskiej dżungli? Marzysz o kolumbijskich bagnach pełnych węży i krokodyli? Może zatem warto najpierw spróbować nieco bliżej? Okaże się bowiem, że i tu będzie zupełnie podobnie.

Pamiętam, jak pokazałem zdjęcia z naszej bagiennej eskapady pewnej pani. Ależ był zachwyt, ależ pianie! „Tak pięknie! Taka egzotyka! Gdzieście byli?” Ja jej na to, żartując, że w Meksyku… – opowiada Andrzej.

– A, jak rozumiem, byliście tutaj, pod Wyszkowem? – zgaduję powoli puentę opowiadanej historii.

– Oczywiście. Ale ta pani na serio uwierzyła. „No, tak. Tam to jest dopiero pięknie. Szkoda tylko, że tak daleko. Ale za to jaka zieleń, jakie kolory! Ależ panu zazdroszczę”. Po chwili już nie wytrzymałem i powiedziałem jej, że tak naprawdę to tutaj, półtora kilometra za miastem. W pozostałościach po Puszczy Kamienieckiej, dziś nazywanych Lasami Łochowskimi.

– I…? – przerywam, wyczekując finału opowieści.

– Nie uwierzyła. 

I ja nie wierzę w to, co widzę. I w to, gdzie Andrzej właśnie skręca. Do tej pory szliśmy wprawdzie mało uczęszczaną, ale jednak w miarę ubitą leśną ścieżką. Teraz jednak Andrzej jak gdyby nigdy nic odbija w prawo. Między szuwary i gęste trawy sięgające głowy.

– Zapraszam! Zaczynamy przygodę! – woła pogodnie.

Niejednokrotnie w mojej „karierze wędrowca” zadawano mi pytania, jak najtaniej dojechać do dżungli. Jakimi liniami, jak z transportem, jak z indiańskimi przewodnikami etc… Dziś już znam odpowiedź. Bezsprzecznie najtaniej wyjdzie nam, jak kupimy bilet do Wyszkowa i zanurzymy się w pobliskie torfowiska i bagna. Polska Amazonia naprawdę w niczym nie ustępuje oryginałowi. No, może w tym, że zamiast palm ma olszyny.

Andrzej idzie pierwszy. W tej chwili widzę jedynie czubek jego głowy. Obaj jesteśmy praktycznie schowani w przeszło dwumetrowych trawach. Słychać tylko szum wyginanych łodyg i szelest liści. W rękach mamy długie kije, które pomagają nam zachować równowagę, a za chwilę staną się jeszcze bardziej nieocenionezawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się