Starsi idą do pracy

​Rynek pracy \ Coraz większe szanse na lepsze zatrudnienie

numer 1867 - 02.11.2017Publicystyka

Za korzystnymi zmianami na rynku pracy powinno iść stopniowe poprawianie jakości infrastruktury publicznej. Niewykluczone, że Polki i Polacy będą tego oczekiwali w coraz większym stopniu. Prawo i Sprawiedliwość nie powinno się tego obawiać – lepszy spokojny dialog społeczny, kontrastujący z nerwowością działań opozycji.

Znaczący spadek bezrobocia doprowadził do sytuacji, w której firmy zmuszone są przywiązywać większą wagę do rekrutacji nowych pracowników i pracownic. To, co wydawało się niemożliwe niemal przez trzy dekady przeobrażeń, na naszych oczach staje się faktem.

Więcej pracy dla osób starszych

Nagle okazuje się, jak wielka była skala patologizacji rynku pracy i jak wielu ludzi zmuszonych było utrzymywać się właściwie z bardzo niskich prac sezonowych, tworzących obszerną szarą strefę polskiego zatrudnienia. Dziś przedsiębiorcy muszą oferować lepsze warunki zatrudnienia. A to przy okazji mocno uderza w rozpanoszoną w naszym kraju lumpenliberalną narrację, z której wynikało, że Polki i Polacy uwielbiają śmieciowe zatrudnienie i nie marzą o niczym innym niż przeciągająca się w nieskończoność elastyczność. To było kłamstwo, które bardzo długo podtrzymywało antypracowniczą strategię i utrudniało ludziom negocjowanie lepszych warunków zatrudnienia.

Wymowne są dane dotyczące wzrostu zatrudnienia w grupie wiekowej 50+, od zawsze najczęściej zagrożonej brakiem pracy i trwałym bezrobociem przeciągającym się nierzadko do osiągnięcia wieku emerytalnego lub w niewielkim tylko stopniu amortyzowanym z pomocą świadczeń rentowych. Niedawne badanie „Postawy pracodawców wobec seniorów na rynku pracy”, przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 105 przedsiębiorstw latem 2017 r., wskazuje wyraźnie, że w ciągu półtora roku o 10 pkt proc. zwiększył się odsetek firm, które mają w swoim zespole osoby 50+. Blisko 27 proc. firm planuje zatrudniać pracowników w tej grupie wiekowej: to z kolei w perspektywie minionego półtora roku wzrost ok. 7 pkt proc.

Co ważne, ten trend potwierdzają również dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące bezrobocia (według metodologii BAEL). W drugim kwartale 2015 r. w grupie 55–64 lata bezrobocie wynosiło 5,3 proc., obecnie to już 4 proc. Jeśli przypomną sobie państwo aroganckie narzekanie Wojciecha Cejrowskiego, że starszy mężczyzna z reumatyzmem nie chce przychodzić do niego kosić trzciny w jeziorze, to cóż – trzeba przyznać popularnemu podróżnikowi, że jako jeden z pierwszych uchwycił trend niezbyt korzystny dla ludzi bogatych korzystających z bardzo taniej siły roboczej, korzystny zaś dla pracowników w starszym wieku. I jeszcze jedno – stopa ubóstwa dochodowego osób 50+ należy w naszym kraju do najwyższych w Europie.

Półświatek lepszych ludzi

Wciąż nie ubywa form klasowej pogardy wobec uboższych, którym w ostatnich latach poprawia się sytuacja materialna. „Lepsza” część opinii publicznej (długo by wskazywać konkretne przykłady, ale szkoda robić niektórym ludziom darmową reklamę i sławę w ich własnym półświatku) zabawia się stygmatyzacją realnych i urojonych beneficjentów projektów społecznych tego rządu i np. nazywa galerie handlowe „świątyniami 500+”. To cyniczne i łajdackie, gdy klasa średnia i wielkomiejska inteligencja, która na ogół uwielbia tego typu placówki, nagle określa je tym mianem.

Najbardziej wkurza ich, że nagle – w znacznej mierze w sposób wyobrażeniowy – te dość przecież wątpliwe świątynie luksusu, przestały być miejscami łatwo dostępnymi przede wszystkim dla nich. Ta niechęć wobec ludzi, którzy częściej niż dotychczas zaczęli odwiedzać sieciowe odzieżówki, markowe outlety czy wielkopowierzchniowe sklepy z RTV-AGD, jest głęboko podszyta klasowymi przesądamizawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Wołodźko


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się