Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Morze patriotów na ulicach Warszawy

numer 1875 - 13.11.2017Polska

OBCHODY Polacy dumnie uczcili 99. rocznicę odzyskania niepodległościNiesprzyjająca aura nie powstrzymała tysięcy Polaków przed świętowaniem 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Pod hasłem „My chcemy Boga” ulicami stolicy tradycyjnie już przeszedł Marsz Niepodległości. Z kolei kilka godzin wcześniej przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się centralne uroczystości, w których udział wzięli m.in. premier Beata Szydło oraz prezydent Andrzej Duda.

Centralne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 12 na placu Piłsudskiego w Warszawie, a udział w nich, oprócz głowy państwa i szefowej polskiego rządu, wzięli również ministrowie, a także marszałkowie Sejmu i Senatu. Co ciekawe, na uroczystościach obecny był również szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Prezydent Duda podczas swojego przemówienia wskazywał, że musimy pamiętać o tym, „jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności”. – O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie – podkreślił. Andrzej Duda przypominał również, że pl. Piłsudskiego to miejsce symboliczne, w którym dawniej stał pałac Saski, a obecnie miejsce to nosi imię jednego z twórców polskiej niepodległości.

Z kolei kilkanaście minut po godz. 15, blisko 60 tys. osób wyruszyło z ronda Dmowskiego w Marszu Niepodległości. Hasłem tegorocznej edycji było „My chcemy Boga”. Prawie każdy z uczestników miał ze sobą polską flagę lub biało-czerwone opaski, na niektórych z nich były namalowane kot­wice Polski Walczącej i inne patriotyczne symbole. Widać było również transparenty z twarzą Romana Dmowskiego, a także z wizerunkiem Jezusa i podpisem „Króluj nam Chryste”. Finał marszu był na błoniach przy Stadionie Narodowym, gdzie na specjalnie zbudowanej scenie głos zabierali goście honorowi. – Jesteście już w wolnej Polsce. Pamiętajcie: Polska to wasza matka, którą trzeba szanować i bronić w różnych zagrożeniach [...]. Mamy dużo zdrajców, którzy Niemcami się posługują przeciwko naszemu rządowi, to jest hańba. Wasz obowiązek patriotyczny bronić Polski za wszelką cenę – mówił do zebranych kombatant Jerzy Nowicki, żołnierz Armii Krajowej. Podczas marszu policja nie odnotowała poważniejszych incydentów.

Przedstawiciele KOD‑u również zorganizowali swoje obchody Święta Niepodległości. Kilkaset osób przysłuchiwało się politycznym przemówieniom na placu Zamkowym, a nad ich głowami powiewały flagi UE oraz KOD‑u. Po uroczystościach organizatorzy zachęcali do dołączenia do antyfaszystowskiego pochodu, którego nieoficjalną intencją było zakłócenie Marszu Niepodległości.Autor: Jan Przemyłski