​Stopień wodny na Wiśle

numer 1875 - 13.11.2017GospodarkaHYDROENERGETYKA To wydarzenie na skalę europejską. Zielone światło dla największej budowy hydroenergetycznej w Polsce. Gdańska Energa wybuduje stopień wodny na Wiśle.

Zespół roboczy Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy uznał, że budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej stopnia wodnego we Włocławku jest potrzebna i zasadna. Zgodnie z zajętym przez zespół stanowiskiem zostanie w wyniku realizacji inwestycji rozwiązany problem bezpieczeństwa technicznego zapory we Włocławku oraz powodzi.

W budowę drugiego stopnia na Wiśle zaangażowała się grupa Energa. Na stopniu ma powstać elektrownia wodna o mocy 80 MW, jej roczna produkcja energii ma sięgać ok. 350 GWh. Jak zapowiada Energa, przez stopień będzie przebiegała droga dla pieszych i samochodów. Wisła na nowym odcinku uzyska parametry drogi wodnej klasy międzynarodowej i pozwoli na wygodną żeglugę, a powstały zbiornik będzie atrakcyjnym miejscem turystycznym.

Koncepcja zagospodarowania Wisły do celów energetycznych sięga połowy lat 60. XX w. Projekt dotyczył odcinka rzeki od Warszawy do Gdańska i został nazwany Kaskadą Dolnej Wisłyzawartość zablokowana

Autor: Karol Lausz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się