Najważniejsza jest Polska

numer 1875 - 13.11.2017Obrona narodowa

BEZPIECZEŃSTWO Polaków łączy troska o obronność krajuKwestia bezpieczeństwa państwa to nie tylko codzienne spory polityczne. Poza sprawami kluczowymi dla wojska, tj. kształtem systemu dowodzenia czy wewnętrzną strukturą poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, istnieją w zakresie bezpieczeństwa cele do zrealizowania, które cieszą się poparciem ogółu społeczeństwa.

Warto z okazji Narodowego Święta Niepodległości zająć się sprawami, które łączą wszystkich Polaków. Postanowiliśmy zapytać posłów pracujących na co dzień w sejmowej komisji obrony narodowej o największe osiągnięcia i wyzwania w polityce bezpieczeństwa Polski od 1918 r.

Artur Soboń 

(Prawo i Sprawiedliwość)

Najważniejsza jest niepodległa Polska, jej zdolność do samostanowienia i bezpiecznego rozwoju. W ostatnim stuleciu takie okresy nie trwały u nas długo. Mamy dzisiaj własny plan budowy potencjału militarnego odstraszania wroga i suwerenną koncepcję rozwoju gospodarczego państwa. Potrzebujemy tylko czasu. Jeśli ten czas uda się nam liczyć nie w perspektywie kilku dekad, lecz na poziomie stulecia, mamy wielką szansę na Polskę silną militarnie i gospodarczo, ale także demograficznie i kulturowo. Wyzwaniem jest odbudowa własnego potencjału przemysłu obronnego, silnej armii i niezbędnej infrastruktury. To właśnie robimy. Zgodnie z zasadą, że zawsze najpierw zobowiązanie wobec własnego państwa, a dopiero na drugim miejscu zobowiązania sojusznicze wobec NATO. Przed Polską wielka przyszłość.

Kazimierz Plocke (Platforma Obywatelska)

Moim zdaniem największym sukcesem od 1918 r. w kwestii obronności jest wstąpienie Polski do NATO. Bycie częścią sojuszu jest dla naszego kraju największym gwarantem bezpieczeństwa. Jeśli zaś mówimy o największym wyzwaniu w najbliższym czasie, to zdecydowanie pogłębianie integracji europejskiej. Ze względu na położenie naszego kraju bycie w Unii Europejskiej tylko wzmacnia naszą pozycję w Europie i na świeciezawartość zablokowana

Autor: Roman Stańczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się