Skuteczny patriotyzm

numer 1876 - 14.11.2017Obudź się Polsko

WYWIAD Z MARCINEM MARCISZAKIEM, prezesem Stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów”, rozmawia JAROSŁAW WRÓBLEWSKIStowarzyszenie rozwija się bardzo szybko. Czujemy ogromne wsparcie i zaufanie ze strony mieszkańców Głogowa. Słyszymy mnóstwo miłych słów. „Dzięki, że jesteście” nie należy do rzadkości. 

Skąd pomysł budowy panteonu dla bohaterów w Głogowie? Kto się w nim znajdzie? 

Wszystko zaczęło się cztery lata temu, kiedy ogłoszono w naszym mieście możliwość zgłaszania projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Już wtedy wymarzyliśmy sobie utworzenie w Głogowie najpiękniejszej i największej w Polsce alei pamięci. Budżet obywatelski dawał takie możliwości. Zaczęliśmy od pomnika Podziemia Niepodległościowego. Jego postawienie wymagało od nas ogromnej mobilizacji, ale się udało. Kolejny etap to popiersia Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak w wypadku pomnika Podziemia od początku głosowania byliśmy bardzo aktywni. Wygraliśmy więc kolejny budżet! Rok temu odbyły się uroczystości odsłonięcia oraz poświęcenia pierwszych czterech popiersi – gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, rtm. Witolda Pileckiego, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz Danuty Siedzikówny „Inki”. 

A już w najbliższą sobotę kolejne wielkie święto w Głogowie... 

Odsłaniamy kolejnych sześć popiersi: mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, sierż. Józefa Franczaka „Lalusia”, płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” oraz por. Jana Rodowicza „Anody”. Ale to nie wszystko. W zeszłym tygodniu ogłoszono wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego. Czwarty raz z rzędu projekt zgłoszony przez nasze stowarzyszenie wygrał bezapelacyjnie. W przyszłym roku odsłonimy więc kolejne popiersia.

Jak organizujecie na to fundusze?

Aleja pamięci w całości jest finansowana z kasy miejskiej. Nasze projekty realizowane są ze środków przeznaczonych na budżet obywatelski. 

Kto weźmie udział w sobotniej uroczystości?

To będzie jeden z najważniejszych momentów w historii naszego miasta. Dzień, w którym Głogów po raz kolejny odda cześć bohaterom. Na uroczystości przybędą m.in. minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta; minister Elżbieta Witek z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Kornel Morawiecki, marszałek senior Sejmu RP. Będą też rodziny i żołnierze bohaterów, a wśród nich: Marek Franczak, syn Józefa Franczaka „Lalusia”; Wacław Szacoń „Czarny”, przyjaciel „Lalusia”; Marek Dziemieszkiewicz, bratanek „Roja”; Krystyna Frąszczak, siostrzenica „Zapory”; mjr Stanisław Rusek „Tęcza”, żołnierz z oddziału „Zapory”, a także żołnierze płk. „Pługa” – łączniczka mjr Janina Wierzbicka-Kopeć i kpt. Kazimierz Życińskizawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się