Co robi francuski monopol nad Wisłą?

numer 1876 - 14.11.2017Gospodarka

CYBERPRZESTRZEŃ Państwo powinno mieć kontrolę nad wrażliwą infrastrukturą telekomunikacyjną. Tymczasem francuski Orange, który jest największym w Polsce dostawcą internetu i usług telekomunikacyjnych, kontroluje coraz większą część wrażliwej infrastruktury.

Na wyprzedaży polskich aktywów telekomunikacyjnych najbardziej skorzystał francuski Orange, który po przejęciu Telekomunikacji Polskiej jest dziś dominującym dostawcą telefonii stacjonarnej i największym operatorem komórkowym. Ale to niejedyna biznesowa aktywność Francuzów w naszym kraju. Orange oferuje też dostęp do szerokopasmowego internetu stacjonarnego i internetu mobilnego, do płatnej telewizji, do usług bankowych, a nawet do energii. 

Francuski koncern buduje w Polsce ogromną sieć łączy światłowodowych, w zasięgu których do 2020 r. ma się znaleźć aż 5 mln gospodarstw domowych. Orange zyska w ten sposób kontrolę nad technologicznym zapleczem, nad polską cyberprzestrzenią. Pozycja Orange jest już tak silna, że konkurentom, chociażby UPC, który też próbuje budować światłowody, trudno jest rywalizować z mającymi dominującą pozycję Francuzamizawartość zablokowana

Autor: as


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się