fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Wicepremier Morawiecki: Polska bardziej smart

numer 1876 - 14.11.2017GospodarkaINNOWACJE Polska może stać się centrum rozwoju branży smart, czyli inteligentnych rozwiązań. To szansa dla naszych firm – uważa wicepremier Mateusz Morawiecki.

Według Institute of Electrical and Electronic Engineers do 2022 r. liczba urządzeń podłączonych do internetu osiągnie 1 bilion. – Z tego wynika, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadać będzie 100 maszyn automatycznie ze sobą skomunikowanych i wykonujących inteligentne funkcje w zasadzie bez udziału człowieka. To także szansa dla naszych firm, które chciałyby uczestniczyć w tej rewolucji technologicznej – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów na konferencji, podczas której zaprezentowano raport „Polska rewolucja w segmencie smart”.   

Według raportu opracowanego przez ZIPSEE „Cyfrowa Polska” i Ministerstwo Rozwoju w Polsce produkcją inteligentnych rozwiązań zajmuje się obecnie 10 fabryk, gdzie powstają najnowszej generacji telewizory, piekarniki, lodówki, pralki, zmywarki oraz okapy. W Polsce funkcjonuje także siedem centrów badawczo-rozwojowych (R&D), które zajmują się badaniem i rozwojem produktów z segmentu elektroniki użytkowej. – Chcemy, żeby Polska stała się centrum rozwoju tej branży – zapowiedział Morawiecki.

Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tego nowego sektora jest to, że polski rynek RTV i AGD w porównaniu z Europą Zachodnią nie jest jeszcze nasycony. – Wsparciem dla rozwoju tego rynku będą też m.in. rządowe programy Rodzina 500+ i Mieszkanie+, dzięki którym rośnie sprzedaż nowoczesnych urządzeń do gospodarstwa domowego – powiedział Michał Kanownik, prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. 

 Autor: Andrzej Ratajczyk