​Być albo nie być „jamajki”

numer 1876 - 14.11.2017ŚwiatNIEMCY Przeciągające się rozmowy ws. utworzenia koalicji jamajskiej, czyli CDU-CSU z FDP i Zielonymi, negatywnie wpływają na notowania chadeków. Poparcie dla partii Angeli Merkel spadło do poziomu 30 proc.

W sondażu opublikowanym przez niemiecki dziennik „Bild” wynika, że już tylko 8 pkt proc. dzieli chadeckie CDU i jej bawarską sojuszniczkę CSU od socjaldemokratów (SPD). Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) cieszy się poparciem 13 proc., liberalna FDP 11 proc., a na Zielonych i Lewicę gotowy jest oddać głos co dziesiąty wyborca. Z wcześniejszego sondażu Deutschlandtrend dla niemieckiej telewizji ARD wynika, że jamajski (określany tak ze względu na kolory symbolizujące poszczególne partie) sojusz gotowych jest poprzeć 45 proc. ankietowanych, co jest aż o 12 pkt proc. gorszym rezultatem niż osiągnięty podczas badań przed dwoma tygodniami.

Kanclerz Angela Merkel jest w trudnej sytuacji, gdyż wciąż bardzo wiele dzieli jej partię od programów potencjalnych parterów w rządzie. Zarówno ona, jak i FDP oraz Zieloni zdają sobie sprawę, że nie ma innego wyjścia, jak iść na możliwie duże ustępstwa, gdyż nie ma innych partnerów do rozmów o utworzeniu koalicjizawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się